fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

J. Szopiński skutecznie interpeluje o dofinansowanie dla Akademii Muzycznej

17 listopada br. poseł Jan Szopiński wygłosił z mównicy sejmowej apel do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o uzupełnienie z budżetu brakującej kwoty ponad 100 milionów zł na inwestycję w Bydgoszczy, czyli budowę najnowocześniejszego kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Wygłosił tak przekonująco i skutecznie, że już 20 listopada br. minister Piotr Gliński podjął decyzję o zgłoszeniu poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2022 i zwiększenie dotacji o potrzebną kwotę! Niech się tak stanie! I jest oczekiwany finał.

 A oto pełny tekst wystąpienia posła Jana Szopińskiego w Sejmie 17 listopada 2021 r.:

"Szanowny Panie Premierze,

w imieniu polskich melomanów i wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, zwracam się do Wicepremiera – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana profesora Piotra Glińskiego z interpelacją w sprawie wsparcia budowy kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy dodatkową kwotą 140 milionów złotych, niezbędną do rozpoczęcia i zakończenia tej inwestycji, tak bardzo potrzebnej dla działalności artystycznej polskich oper i filharmonii, a także dla promocji polskiej muzyki nie tylko w Europie, ale także na wszystkich kontynentach. 

Budowa kampusu akademickiego jest warunkiem koniecznym dla dalszej profesjonalnej działalności i rozwoju Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a także twórczego wykorzystania potencjału kadry dydaktycznej, wśród której są tacy mistrzowie, jak przewodnicząca Jury 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego pani profesor Katarzyna Popowa-Zydroń, członkini Jury Konkursu, pani  profesor Ewa Pobłocka, czy zwycięzca 15. Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku, pan profesor Rafał Blechacz.  
W tegorocznym konkursie chopinowskim, w grupie 45 najlepszych, młodych pianistów świata, aż siedmiu pianistów, czyli 15 procent, było studentami bydgoskiej Akademii i podopiecznymi profesorów pracujących w Bydgoszczy.

szopinski am  Posłuchaj wypowiedzi klik foto

W uczelni kształcą się studenci muzyczni ze wszystkich miast Polski, a także studenci z Chin i Korei Południowej. W listopadzie bieżącego roku, jubileusz 40-lecia działalności obchodził Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej, którego absolwenci śpiewają obecnie na scenach operowych i estradach całego świata.

W budżecie państwa, na budowę kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zarezerwowano 290 milionów złotych, ale po otwarciu ofert przetargowych okazało się, że dla zrealizowania inwestycji jest potrzebna kwota aż  o 140 milionów wyższa. W tej sytuacji jedynie Pan Premier, jako Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a  jednocześnie mecenas kultury i sztuki, może zapewnić środki na to, by to przedsięwzięcie zostało planowo rozpoczęte i zakończone.

W związku z powyższym, zwracam się do Pana Premiera z uprzejmym pytaniem:

- Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptuje zwiększenie nakładów na budowę kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy o brakujące 140 milionów złotych, w ramach budżetu państwa na 2022 rok?"

***

Aneks z 23 listopada 2021 r.: 

- Wystąpienia i prośby dają efekt... - napisał na swoim Facebooku poseł Jan Szopiński. Dodatkowe przeszlo 100 mln trafi do Bydgoszczy. Campus 

 Akademii Muzycznej będzie budowany... Podziękowania dla Profesor Piotr Gliński. Opozycja prosi, ale też dziękuje!

szopinski 100 AM

opr. nim, 20 listopada 2021 r., aktualizacja 23 listopada 2021 r.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem