fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Toruń. Lewica uczciła 77. rocznicę wyzwolenia miasta

1 lutego 2022 r. o godz. 12,oo działacze toruńskiej lewicy spotkali się pod pomnikiem „Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę” przy al. Jana Pawła II, by upamiętnić 77. rocznicę wyzwolenia Torunia spod wojennej niewoli. W uroczystościach, które prowadził sekretarz RP Nowej Lewicy Dominik Cyryl Stajnbart, uczestniczyli przedstawiciele toruńskiej Nowej Lewicy, Partii Razem, PPS, Federacji Młodych Socjaldemokratów, ZNP, Bractwa Mundurowego RP i Bractwa Kurkowego oraz mieszkańcy Torunia.

 Rys historyczny wydarzeń przedstawił współprzewodniczący RP NL Przemysław Specjalski, wspominając ofiary wojny wśród torunian, ale także ponad 2200 poległych żołnierzy Armii Czerwonej. Mówił o znaczeniach faszyzmu – dawniej i dziś.

torun dominik strarbart   torun specjaslski4

Poseł Robert Kwiatkowski (PPS) – dajemy świadectwo pamięci wydarzeniom, które zakończyły koszmar II wojny światowej. Przez obsesję prawicowej władzy, że to komunistyczne święto, nie organizuje się oficjalnych uroczystości.

Stanisław Kostulski z partii Razem przypomniał, iż w czasie wojny zginęło 15 tys. torunian, a po 1 lutego 1945 r. wróciły do miasta polskie flagi, polskie nazwy ulic. Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej faszyzmu!

torun poseł Kwiatkoiwski   torun Razem

Ziemowit Dziopa z FMS – podkreślił, że 77 lat temu Toruń stał się polskim miastem, mógł się podnieść z wojennych strat, odbudowywać i rozwijać. Trzeba zwalczać wszystkie przejawy faszyzmu, bo on oznacza pogardę dla każdej inności.

Marian Szłapa z Bractwa Mundurowego RP i PPS mówił, że to nie historia się powtarza, a ludzie powtarzają historię.

torun FMS   torun PPS

Nieliczni oszaleli dążeniem do władzy decydują o losach milionów. Nie czcimy dziś sowieckiego totalitaryzmu, ale zwykłych ludzi, którzy tu złożyli ofiarę życia, by zatrzymać okrucieństwo wojny. Dziś nie może być przyzwolenia dla zła.

Następnie delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i znicze. W delegacji Nowej Lewicy był m.in. Jacek Warczygłowa współprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej.

Zobacz wideo z uroczystości TUTAJ

Po zakończeniu uroczystości, delegacja środowisk lewicowych udała się na Glinki, gdzie złożyła wiązanki i zapaliła znicze na cmentarzu jeńców radzieckich oraz pod pomnikiem ofiar obozów jenieckich przy ul. Poznańskiej.

 

opr. nim, 1 lutego 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem