fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Polityka obronna RP – perspektywa modernizacji sił zbrojnych

W programie Konferencji „Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – rola Polski”, która odbyła się dziś w Warszawie, przewidziano panel dyskusyjny na temat „Polityka obronna RP – perspektywa modernizacji sił zbrojnych i przemysłu zbrojeniowego w Polsce”.

Do udziału w tym panelu zaproszono posłankę Magdalenę Srokę (Porozumienie) oraz posłów Tomasza Siemoniaka (b. ministra MON, PO) i Marka Biernackiego (b. ministra spraw wewnętrznych, PSL), Janusza Zemke (b. wiceministra MON i posła do PE, Nowa Lewica), gen. broni rez. Mirosława Różańskiego (Polska 2050).

Moderatorem dyskusji był Ireneusz Bil prezes Fundacji Amicus Europae.

Czy naprawdę nie mamy czasu, jak tłumaczy minister M. Błaszczak i PiS, że musimy szybko się zbroić, wprowadzając środki nadzwyczajne, finansowanie z funduszy pozabudżetowych, kupowanie uzbrojenia bez planu? – pytał moderator.

Zrzut ekranu 2022 09 20 101626   Zrzut ekranu 2022 09 20 130204

To rzecz złożona odpowiadał gen. Miroslaw Różański. W 2015 r. było 14 programów operacyjnych modernizacji armii. Potem PiS to zawiesił, by po 2 latach znów wrócić do modernizacji. Wojna w Ukrainie sprawiła, że rządzący wpadli w pułapkę, kupując bez planu, co sprawia, że mamy 4 typy uzbrojenia, a wszystko tłumaczone jest wojną w Ukrainie. Jednoosobowe decyzje ministra zakupów sprzętu bez konsultacji z ekspertami wojskowymi są decyzjami irracjonalnymi. Ukraina faktycznie daje nam czas, by uporządkować program modernizacji armii i nie powinniśmy tego zmarnować.

Moderator zwrócił uwagę na zapisy w ustawie o obronie ojczyzny, gdzie w artykułach od  41 do 49 znajdują się te wszystkie prerogatywy, które minister MON teraz wykorzystuje, mając nieograniczony budżet, bez przykładu w ostatnim trzydziestoleciu. Bez zgody kogokolwiek (rady ministrów, zwierzchnika sił zbrojnych, ministra finansów, sejmowej komisji obrony narodowej) jeden minister co najwyżej zasięga ich opinii o programie zakupów i nie ma to znaczenia czy jest to opinia pozytywna czy negatywna. Prerogatywy ministra MON są wyższe niż prezydenta USA, bo ten musi uzyskać zgodę Kongresu na wydatki budżetowe.

Marek Biernacki potwierdzał, że konsultacje odbywają się w bardzo wąskim gronie, bez udziału ekspertów, a to powoduje „szał zakupowy”.

Zrzut ekranu 2022 09 20 130903   Zrzut ekranu 2022 09 20 131035

Janusz Zemke zaczął od stwierdzenia, że minister MON programu konsultować nie może, bo takiego programu po prostu nie ma! Jest na papierze program o modernizacji polskiego wojska w latach 2021–2035, ale to był program przyjęty jeszcze przed wojną w Ukrainie. Co mamy dzisiaj? To jest może ostre, ale do wyborów jeszcze rok, a jak tak będzie dalej, to fala zaleje tych, którzy przejmą władzę. Minister Błaszczak ma zwykle 4 stałe punkty działania:

  1. Stwierdza, że odnieśliśmy kolejny wielki sukces;
  2. Wysłaliśmy zapytanie o kupno, albo podpisaliśmy umowę zakupu;
  3. Zyska na tym nie tylko wojsko, ale i polski przemysł,mówi o jakichś technologiach;
  4. Nie ma uzasadnienia decyzji, żadnych konferencji, gdzie można zadać pytanie.

To, z czym mamy do czynienia dziś, to chaos połączony z megalomanią. Jeżeli nie zaczniemy o tym mówić otwartym tekstem, to może się to skończyć w nastepujący sposób: w ciągu roku niektóre z tych deklaracji przeobleką się w umowy, opozycja przejmie władzę, część z tego uzbrojenia dopłynie do Polski i będzie stan taki, że czołgi będą stały w garażach, samoloty w hangarach, bo ani nie ma systemu prygotowania pilotów, (dla przykładu na śmigłowce trzeba by 4 razy zwiększyć skalę szkolenia w Polsce), ani nie będzie logistyki, nie będzie uzbrojenia, o czym się od dawna mówi, a moim zdaniem, offset powinien być skierowany głównie na produkcję rakiet i broni w Polsce. I po kolejne – państwo tego nie wytrzyma finansowo. Chcę to uświadomić – gdyby spełniły się zapowiedzi, że mamy mieć himarsów 500 sztuk (więcej niż armia USA, Ukraina ma 18), nie wiadomo dlaczego?, to wiedząc, że jedna salwa/rakiet kosztuje 150 tys. dolarów, to cały budżet MON będzie stać na kilka salw… - mówił J. Zemke.

Proszę zatem byśmy, dążąc do przejęcia władzy, nie czekali na audyt (który można zrobić jak się przejmie władzę), bo będziemy oskarżani o brak patriotyzmu, nierealizowanie umów, tylko nikt nie powie, że one są absurdalne. Proszę policzyć: himarsów 500, polskich krabów 120, koreańskich armatohaubic 600… nie ma armii świata, która by tyle miała, po co? - pytał J. Zemke.

konferencjanato4   Zrzut ekranu 2022 09 20 132545

Kolejny przejaw megalomanii miał miejsce wczoraj. Mamy 3 dywizje, z trudem budujemy czwartą, a minister Błaszczak ogłasza znowu, że będzie dywizja piąta. Zadajmy pytanie, w jakim stopniu są skompletowane obecne dywizje? Może najpierw zróbmy wszystko, by to, co się nazywa dywizją miało potencjał dywizji. Bez kolejnych zapowiedzi, że to będzie na Podlasiu. Mówię o tym dlatego, że będzie nam bardzo ciężko przebić się z argumentami tego typu, wobec tych, że trzeba się bronić i zbroić. Jeżeli będziemy szli dalej tym torem, to wojsko tego nie wytrzyma, gospodarka tego nie wytrzyma, a w ogóle jest to bez sensu - podsumował Zemke. (oklaski).

Inni paneliści zwracali uwagę na fakt, że ustawa o obronie ojczyzny, za przyjęciem której głosowali wszyscy posłowie (bo symboliczna, patriotyczna) – była nowelizacją podobnej z 1967 r. Bez niej też można by dokonać modernizacji armii. Natomiast odrzucono wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję, nie wiemy jaki jest stan budżetu i zadłużenia (Sroka). Nie ma dyskusji na sejmowej komisji obrony, a jedynie komunikowane są decyzje ministra (Biernacki). Nie ma opinii dowódców, nie widać szefa sztabu generalnego – pierwszego żołnierza. Trudne będą do odbudowy straty, jakie poniosła armia i policja w kadrze, a firmy zbrojeniowe w zwolnieniach fachowców (w 7 lat 8 zmian zarządów). Cywilny nadzór nad wojskiem został wynaturzony. Nie ma właściwej struktury władzy, premier nie jest premierem, minister finansów – nie wiemy, jak się nazywa, nie wiemy kto odpowiada za decyzje (Siemoniak).

Czy polski przemysł jest w stanie uczestniczyć w modernizacji armii?

Słyszymy zachwyty nad określonym krajem produkcji sprzętu, ale np. w konstruowaniu samolotu F–35 (finalnie amerykańskiego) uczestniczyło 9 krajów, w tym Turcja. (gen. Różański). Jednym z pierwszych kroków rozwoju polskiego przemysłu obronnego winno być dołączenie do rodziny przemysłu w wymiarze międzynarodowym, europejskiego wspólnego zamówienia. Zamiar taki kwitowany był oskarżeniem o oddawanie polskich spraw zagranicy.

Zakupy z wolnej ręki są zwykle droższe o 20–25 proc. Za czasów wcześniejszych ministrów były przejrzyste transakcje przetargowe. Nie można się łudzić, że sprzęt jest z USA, bo kontrahentem jest określony koncern zbrojeniowy, który jest nastawiony na zysk. Zapowiadany zakup 96 śmigłowców, (to więcej niż Wielka Brytania i po USA) podpisany ma być w przyszłym roku, ale na realizację trzeba będzie poczekać jeszcze wiele miesięcy, tymczasem społeczeństwu mówi się o sukcesie na już (Zemke).

Nie wiemy, jak zapadają decyzje bez przetargów, służby tego nie nadzorują, przykład zakupu respiratorów (Biernacki).

Jak dalej rozwijać armię? Odpowiedzi powinniśmy szukać w sytuacji wojny w Ukrainie. Priorytetami po objęciu władzy powinny być: 1. Rozpoznanie i 2. Dowodzenie (łączność). Inwestowanie w te dziedziny wynika z ukraińskich wniosków (Zemke).

Zrzut ekranu 2022 09 20 131908   Zrzut ekranu 2022 09 20 143124

Nie wiemy jakie są realne umowy, a co stanowi napompowany program polityczny, za brak realizacji którego łatwo będzie oskarżyć nowe władze. Trzeba je zweryfikować, ale i nie skreślać z automatu (Siemoniak).

Moderator panelu skierował prośbę o pytania z sali. Pojawiło się wiele bardzo ciekawych pytań zadanych np. przez marszałek Wandę Nowicką (problem ochrony ludności cywilnej, budowa schronów), posła Pawła Krutula (Rosja jest już w Białorusi, a Polska ma dłuższą granicę z Rosją), redaktora Wojciecha Łuczaka (zagrożenia hybrydowe), posła Macieja Laska (kompetencje i szkolenia pilotów), b. ministra Janusza Onyszkiewicza (zweryfikować zapisy ustawy, co z produkcją amunicji, czego nie potrafimy), posłankę Małgorzatę Szmajdzińską (rezygnacja z fachowców, zmiany w szkolnictwie wojskowym), gen. Bogusława Packa (brak ciągłości działania w polskiej obronności od lat).

Podsumowania debaty dokonał Bronisław Komorowski, mówiąc, że dyskusja dowiodła, że po ewentualnym przejęciu władzy po PiS przez opozycję spotka ją wiele problemów do naprawienia i trzeba się już teraz na to przygotować. Obawy budzi ogrom środków zaangażowanych w politykę obronną ok. 4 % PKB, ale jeszcze bardziej niepokoić musi stan zmarnowania pieniędzy obywateli na nieprzemyślane zakupy uzbrojenia. Trzeba wszystkie projekty przeanalizować pod względem racjonalności. Zadaniem demokratycznej opozycji będzie przywrócenie wojsku demokratycznych norm, a wyrugowanie wpływów partyjnych. B. prezydent radził też poszukiwać tanich rozwiązań wielu problemów bezpieczeństwa ludności, np. w małych inwestycjach przy budowie dróg, w obiektach rolniczych, wykorzystaniu budów parkingów podziemnych itp. W każdym razie nie możemy zdeklarować, że na obronność wydamy więcej niż PiS – powiedział.

B. Komorowski ocenił wysoko debatę opozycji na temat, który stwarza płaszczyznę jedności i zdeklarował, że należałoby podobne konferencje organizować także na inne tematy.

Opr. nim, 20 września 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem